چگونه همسرت را خوشبخت می کنی؟
خوشبختی در رابطه ی زناشویی بیشتر به کندوی عسلی شبهات دارد، که دو زنبور عسل آن را بنا نهاده اند که هرچه تلاش و کوشش درون کندو بیشتر شود، شیرینی شهد آن بیشتر می گردد. بسیاری این سؤال را مطرح می کنند که چگونه می توانند خوشبختی را در خانواده شان برقرار نمایند، و چرا در تحقق این هدف، یعنی سرور و قوام خانواده ناکام هستند؟

بدون شک مسئولیت سعادتمندی در زندگی زناشویی هم متوجه زن وهم متوجه مرد خانواده است. و باید در بین این دو محبّت وجود داشته باشد.امّا منظور از محبّت، احساسی زودگذر و آنی نیست که ناگهان برانگیخته می شود و به سرعت فروکش می کند، بلکه محبّت به معنای همگرایی روحی و احساس عاطفی والای بین زوجین است. خانواده خوشبخت تنها بر مبنای محبت تشکیل نمی شود، بلکه باید به دنبال آن روح گذشت و تسامح بین زن وشوهر نیز وجود داشته باشد.گذشت نیز بدون حسن ظن و اعتماد بین دو طرف امکانپذیر نخواهد بود. تعاون وهمکاری نیز عاملی اساسی در تشکیل خانواده سعادتمند است، که بدون آن ارزش محبّت وگذشت رو به ضعف می گراید. (تعاون) می تواند دو جنبه داشته باشد، رفتاری و مادّی. که اولی در آمادگی هر چه بهتر زن وشوهر برای حل مشکلات پیش روی خانواده، نقش اساسی دارد. زیرا بیشتر اختلافات زناشویی ، از عدم قدر دانی یکی از زوجین نسبت به زحمات دیگری ، یا عدم رعایت حقوق شریک زندگیش ناشی می شود.

هرگز نمی توانیم بدون سخن گفتن از عفت، عوامل اساسی بنای یک خانواده سعادتمند را برشماریم، زیرا این مهم محور زندگی شرافتمندانه و پایه ی نیکی، در روابط انسانی است.

یکی از دانشمندان جامعه شناس نوشته:" تجربه به من یاد داده که بهترین شعار برای مبارزه با اختلاف این است که اگر هر آتش کوچکی را در ابتدا با فنجان آبی خاموش کنیم، هرگز آتش سوزی مهار ناشدنی به وجود نخواهد آمد... زیرا بیشتر اختلافات زناشویی که منتهی به طلاق می گردد، در اثر موارد بسیار جزئی است که به تدریج بزرگ شده و تبدیل به مشکل غیر قابل حلّ گردیده است."

در این میان مسئولیت ساختن خانواده ی سعادتمند ، بر گردن والدین است. زیرا چه بسا داشتن زبانی گزنده، یا خوی تند و عجول برای جدال، با عث ویران شدن کیان خانواده گردیده. و چه بسیاراتفاق افتاده که میل به تسلط بر دیگران، یا نداشتن صداقت در یکی از والدین ،یا چیزهای به ظاهر کوچکی که در واقع بزرگ و مهم هستند، ارکان خوشبختی خانواده را منهدم کرده است.

در اینجا بعضی از آن سفارشهایی را که در سعادت و خوشبختی همسرتان نقش دارند (خدمتتان تقدیم می کنیم):

1. به همسرت توهین مکن، زیرا هر اهانتی که به او می کنی، در قلب و عقل او همچنان باقی می ماند. و یکی از خطرناکترین اهانت هایی که همسرتان، حتی اگر به زبان هم شمار را بخشیده باشد، نمی تواند به خاطر آن شما را از ته قلب ببخشد، این است که منفعلانه او را کتک بزنی یا دشنام دهی یا پدر و مادرش را لعن ونفرین کنی، یا به شرافتش توهین کنی.

2. تو با همسرت خوشرفتار باش، تا او نیز با تو خوشرفتاری کند. به او نشان بده که او را بر خود ترجیح می دهی و خوشحالی و سرور او برایت مهم است و مواظب سلامتی او هستی، مثلاً وقتی مریض می شود ، حاضری به خاطرش فداکاری کنی.

3. یادت باشد که همسرت دوست دارد که با او بنشینی و در باره هر چه برایت مهم است صحبت کنی. با چهره ای عبوس و گرفته، ساکت و دمق ، به خانه برنگرد، چون او را نگران و نا مطمئن می کند.

4. توقع نداشته باش که همسرت نیز به اندازه ی تو چیزهای مربوط به فرهنگ یا رشته تخصصی ات را مانند خودت بزرگ و با اهمیت بداند، مثلاً اگر تواستاد علم نجوم هستی انتظار نداشته باش همسرت نیز به اندازه تو به نجوم و افلاک اهمیت بدهد!!

5. در زندگیت صادق و درستکار باش، آنگاه همسرت نیز چنان خواهد بود. در حدیث شریف از حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت است که فرمودند: " عِفُّوا تَعِفَّ نِسَاؤُكُمْ " " شما پاکدامن وباعفت باشید تا زنانتان هم با عفت باشند" رواه الطبراني[1] .

از اینکه چه در خیابان یا در صفحه تلویزیون چشم به سوی حرام بدوزی حذر کن، و چه بسیار مشکلات زناشویی که در اثر مبتلا شدن به شبکه های ماهواره ای به وجود آمده.!!

6. مبادا به هیچ وجه غیرت همسرت را به جوش آوری و گاه وبیگاه به او بگویی که می خواهی دوباره ازدواج کنی، یا جلوی او از محاسن زنی تعریف کنی زیرا این کار قلب او را از درون جریحه دار خواهد کرد، و محبتش با تو را به موجی از شک وگمان و تردید بدل خواهد نمود.

بسیار هم اتفاق می افتد که این احساسات (ناخوشایند) در او باعث مشکلات جسمی مختلف مانند سردرد یا دردهای نامشخص می شود، و شوهر(بی خبر از دلیل واقعی مشکل) همسرش به این دکتر وآن دکتر می برد!

7.هرگز خطاهایی را که در موقعیتهای مختلف از همسرت سر زده به او یادآوری نکن، و با گفتن و یاد آوری آنها ،به خصوص در حضور دیگران ،از او عیبجویی مکن.

8.هر چند مدت یک بار ، رفتارت را بررسی و اصلاح کن، زیرا این درست نیست که تنها همسرت اخلاقش را تغییر دهد و شما همانطور که هستید باقی بمانید، از هر چه او را عصبی می کند، دوری کنید حتی اگر مزاح وشوخی هم باشد.

9. سعی کن صفات پسندیده ی همسرت را کسب کنی، زیرا بسیاری از مردان بوده اند که با دیدن پایبندی خانمشان به ارزشهای دینی و اخلاقی، و منش کریمانه او ، (متأثر شده و) پایبندیشان به دین افزایش یافته است.

10. آرام باش و از خشم به دور، زیرا خشم وعصبانیت اساس جدال و بغض و کینه است. اگر در حق همسرت مرتکب اشتباهی شدی از او معذرتخواهی کن. هرگز شبی را چنان به صبح نرسان که تو از او خشمگین واو از دستت گریان باشد. یادت باشد که آنچه تو را عصبانی کرده – در بیشتر موارد- چیز کم ارزشی بوده که ارزش مکدرساختن صفای زندگیتان را ندارد، و نیازی به این همه عصبانیت و انفعال هم نیست. از شرّ شیطان رجیم به الله پناه ببر، خود را آرام کن و به یاد داشته باش که رابطه و عشق بین تو و همسرت، بسیار بالاتر از آن است که با یک لحظه خشم زودگذر یا یک رفتار ناگهانی پایمال شود.

11. اعتماد به نفس را به همسرت ارزانی کن. کاری نکن که او برای همه چیز تابع امر تو باشد و چون خادمی تنها فرمایش تو را تنفیذ واجرا کند(از خود هیچ شخصیت واختیاری نداشته باشد) بلکه او را تشویق کن که دارای کیان، تفکّر و تصمیم خاصّ خود باشد. در تمام کارهایت با او به بهترین شیوه، مشورت و گفتگو کن، و اگر نظر او را بهتر یافتی به آن عمل نما ، و در صورت مخالفت با نظر او ، دوستانه و صمیمانه او را متقاعد کن.

12. هرگاه همسرت کاری شایسته ی تمجید انجام داد ازاو تعریف کن زیرا رسول خدا صلى الله عليه وسلم می فرمایند: « مَنْ لَمْ يَشْكُرِ النَّاسَ لَمْ يَشْكُرِ اللَّهَ » رواه الترمذي [2].

13. همسرت را توبیخ و بدگویی و او را با زنان دیگرکه از آنها خوشت می آید و می خواهی همسرت آنها را الگوی والای کارهایش قرار دهد و مو به مو از آنان پیروی کند ،مقایسه نکن.

14. سعی کن امکاناتی را که باعث تشویق او به پیشرفت علم وعمل و تحصیل معارف می شود، برایش فرهم کنی و اگر دوست دارد در یکی از رشته های علمی مدرکی بگیرد، تا جایی که چنین کاری تعارضی با مبانی دین ندارد و او را از وظایف شوهرداری و خانه داری باز نمی دارد، این امکان را برایش فراهم کن. با همسرت در باره ی موفقیتش در کارهای مورد علاقه اش صحبت کن.

15. با دقت به سخنان همسرت گوش بده، زیرا این کارباعث زدوده شدن و پاک شدن زنگار غم و افسردگی از قلب او و دوری از خشم و دروغ می شود.

امّا بعضی از خانم ها نمی توانند صحبت کردن را متوقف کنند، یا اینکه سخن را به ذمّ و بدگویی خانواده یپدرشوهریاخویشاوندانش می کشانند، که در چنین حالتی باید با حکمت و نصیحت نیکو با این موضوع برخورد کنی.

16. کاری کن که همسرت از جانب تو، از هر خطری احساس امنیت کند و بداند که ممکن نیست تو در حقّ او کوتاهی کنی یا از او جدا شوی.

17. بگذار همسرت بداند که تو خود را مسئول تأمین نیازهای اقتصادی و مالی او می دانی، هرچند که او ثروتمند هم باشد. چشم به مالی که از پدر به همسرت ارث رسیده نداشته باش چرا که شرعاً جایز نیست که اموال او را تصاحب کنی. به بهانه اینکه او خود تمکن مالی دارد در حق او کوتاهی نکن و بخیل نباش، زیرا هرقدر که ثروتمند باشد، از نظر روانی به این نیازمند است که تو جای پدرش را برایش پر می کنی.

18. از روابط اجتماعی ناجایز بپرهیز. زیرا که منشاء از هم پاشیدن بسیاری خانواده ها است.

19. بین محبت با همسر و والدین تعادل منطقی برقرار کن و هیچکدام را به خاطر دیگری ترک نکن و محبت هیچکدام را بر دیگری ترجیح نده. و بانیکی تعادل صحیح ،حق هر صاحب حقی را ادا کن.

20. در تمام زمینه های زندگی برای همسرت طوری باش که می خواهی او نسبت به تو آنگونه باشد، زیرا همانگونه که تو ازاو انتظار داری ، او هم از توقع دارد. حضرت ابن عباس رضی الله عنه می فرماید: من می خواهم همانگونه که دوست دارم زنم خود را برایم آرایش دهد، من نیز خود را برایش آرایش دهم چون فرمان خداست که: وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ (زنان نیز حقوقی مشابه مردان، بر گردن شوهران دارند) و نمی خواهم که تمام حقّم را با همسرم تسویه کرده از او بگیرم زیرا الله تعالی می فرماید: وَلِلرِّجَالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ.[3].(مردان را یک درجه بر زنان فضیلت است)

21. به عنوان تنوّع مقداری از تفریح و تفرّج در بیرون از منزل را برایش در نظر بگیر به خصوص قبل از مشغول شدن و تولد بچه.

22. خودت شخصاً در کارهایی که می خواهی او نیز با تو در آنها شرکت کند، همراهی کن. به خانواده اش سر بزن و با هر کدام از اعضای آن رابطه ی کاملاً دوستانه و توأم با احترام داشته باش.

23. بیش از حد خود را به کاری مشغول نکن که او را به مقابله وا دار کنی، و نگذار کار تمام اوقاتت را بگیرد، به خصوص در آخر هفته همسرت را از همراهی خود،در داخل یا بیرون از خانه، محروم نکن تا احساس خستگی و بی حوصلگی نکند.

24. هر وقت خواستی از خانه خارج شوی با طلب دعا و لبخند با او خداحافظی کن. و وقتی هم خواستی وارد خانه شوی بی اطلاع بر نگرد، تا خود را برای آمدنت آماده کند و در حالتی نباشد که تو دوست نداری او را در آن ببینی، به خصوص به هنگام بازگشتن از مسافرت.

25. از دیدگاه مشترک با او به زندگی بنگر.. زیرا ثابت می فرماید که از انس بن مالک شنیدم که می گفت که هنگامی که پیامبر صلی الله علیه وسلم بر مرکبش بود و با کاروان در راه تشریف می برد. آوازه خوانی برای همسران پیامبر که همسفرشان بودند، سرود می خواند که پیامبر صلی الله علیه وسلم خندیده و فرمودند: « يَا أَنْجَشَةُ وَيْحَكَ ارْفُقْ بِالْقَوَارِيرِ »مسند أحمد[4] ای سرودخوان مواظب باش بلورها را نشکنی با آنها آرام باش.(کنایه از زنان است.)

و از حضرت عایشه روایت شده که فرمود: از پیامبر خدا صلی الله علیه وسلّم سوال شد که اگر مردی(در محل عورت خود ) رطوبتی ببیند امّا یادش نیاید که احتلام شده باشد، حکمش چیست فرمودند:«باید غسل کند» همچنین پرسیدند که مردی احساس می کند که احتلام شده اماعورتش خشک وپاک است، حکم چیست؟فرمودند«غسل بر او واجب نیست» آنگاه امّ سلیم از حضرت پرسید، آیا اگر زنان هم چنین چیزی(آب) ببینند باید مانند مردان عمل کنند، فرمودند«آری، زیرا زنان همنوع مردان هستند» سنن أبى داود[5]

ابوهریره رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت می کند که:« هرکس به خداوند و روز رستاخیز ایمان دارد، هرگاه کاری را می بیند ، یا به نیکی سخن گوید یا باید سکوت کند، با زنان خوشرفتار باشید زیرا زن از دنده ی چپ آفریده شده و کجترین قسمت دنده بالاترین قسمت آن است، اگر بخواهی راستش کنی می شکند و اگر آن را به حال خود بگذاری همچنان کج خواهد ماند، پس بازنان به نیکویی رفتار کنید. » رواه مسلم[6].

26. سعی کن در بعضی از کارهای خانه به همسرت کمک کنی، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم به حدی با همسرانش خوشرفتار بود که حتی به آنها در کارهای خانه کمک می فرمودند. اسود می گوید از عائشه رضی الله عنها پرسیدم که پیامبر صلی الله علیه وسلم در خانه اش چکار می کرد ، جواب دادند: در خدمت خانواده خود بودند.( خدمت خانواده خود را می کردند.) وهنگامی که وقت نماز می شد، برای نماز تشریف می بردند.( رواه البخاري[7])

27.تلاش کن که از بعضی نقص های همسرت چشم پوشی کنی و محاسن و خوبی هایی را به یاد آوری که عیبها را بپوشاند ،زیرا ابوهریره از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت کرده که فرمودند:«نباید هیچ مرد مؤمنی با همسر مؤمنه ی خود بغض داشته باشد، زیرا اگر از یک خصوصیت (یک اخلاق) او ناراضی باشد باشد، حتماً از اخلاق دیگرش رضایت دارد. » أخرجه مسلم .[8]

28. باید شوهر با همسرش مهربان باشد و با او بازی و شوخی کند، در این مورد رسول الله صلی الله علیه وسلّم را الگو قرار بده که : از جابر رضی الله عنه روایت شده که فرمود: ازدواج کردم، بعد وقتی به خدمت رسول خدا آمدم فرموند:«ای جابر ازدواج کرده ای؟» عرض کردم : بلی فرمودند:«با زن باکره ازدواج کرده ای یا با بیوه ؟» گفتم: با زنی بیوه فرمودند:«چرا با دختر باکره ای ازدواج نکردی که با هم عشق بازی و شوخی کنید؟ » أخرجه النسائي[9]..

حتی شخص و جدّی در اوامر، باغیرت و قدرتمندی چون عمر بن الخطاب رضی الله عنه می فرمود:" مرد باید پیش همسرش (از نظر الفت و سادگی مانند ) بچه ای باشد، و هنگامی هم که دربین مردم است، مرد باشد." [10].

29. با سعه ی صدر به انتقاد همسرت گوش بده، زیرا زنان پیامبر صلی الله علیه وسلم با او در رأی و نظرگفتگو می کردند، و حضرت صلی الله علیه وسلم عصبانی نمی شدند.

30. به همسر و فرزندانت نیکی کن، حضرت عایشه رضی الله عنه می فرمایند: رسول خدا فرمودند: « خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لأَهْلِهِ وَأَنَا خَيْرُكُمْ لأَهْلِى »(بهترین شما کسی است که با خانواده اش از همه نیکتر باشد و من برای خانواده ام از همه نیکرفتارترم) رواه الترمذي[11].

زیرا اگر تو به آنان نیکی کنی آنان هم به تو نیکی خواهند کرد و زندگی پر از رنجت را پر از خوشی وسرور خواهند نمود. برای خود و فرزندان و همسرت بخیل مباش، زیرا انفاق و خرج کردن تو برای خانواده خود صدقه است، آنگونه که ابوهریره رضی الله عنه روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: « دِينَارٌ أَنْفَقْتَهُ فِى سَبِيلِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ وَدِينَارٌ فِى الْمَسَاكِينِ وَدِينَارٌ فِى رَقَبَةٍ وَدِينَارٌ فِى أَهْلِكَ أَعْظَمُهَا أَجْراً الدِّينَارُ الَّذِى تُنْفِقُهُ عَلَى أَهْلِكَ » (از بین سه دیناری که در راه الله و دیناری که برای آزاد کردن اسیر و دیناری که برای خانواده ات خرج می کنی، آن مالی را که برای خانواده ات خرج می کنی از همه بیشتر دارای اجر و پاداش خواهد بود )أخرجه أحمد[12].

{ به مقاله سی سفارش برای خوشبخت کردن همسرتان نوشته دکتر حسان شمسی پاشا مراجعه فرمایید.}------------------------------

[1] - المجمع 8/81 و 138 و 139 و الترغيب 3/493 و تمهيد 2/309 و خط 6/311 و أصفهان 2/285 و عدي 1/324حسن لغيره

[2] - سنن الترمذى برقم (2082 ) ومسند أحمد برقم (7715 ) صحيح

[3] - مصنف ابن أبي شيبة مرقم ومشكل - (ج 7 / ص 63) برقم (19258) صحيح

[4] - برقم (13098) صحيح -القوارير : جمع قارورة وهو إناء من زجاج أراد النساء شبههن بالقوارير من الزجاج

[5] - برقم (236 )صحيح

[6] - صحيح مسلم برقم (3720 )

[7] - برقم (676 )

[8] - برقم (3721 ) -يَفرك : يبغض

[9] - برقم (3232 ) والبخاري مطولا برقم (5247 )

[10] - إحياء علوم الدين - (ج 1 / ص 396) والمستقصى في أمثال العرب - (ج 1 / ص 125) ومجمع الأمثال - (ج 1 / ص 256) وشرح نهج البلاغة ابن أبي الحديد1-20 - (ج 7 / ص 478)

[11] - سنن الترمذى برقم (4269 )صحيح

[12] - مسند أحمد برقم (10387)صحيحترجمه:عبیدالله

سایت خانواده خوشبخت

BlestFamily.Com

 

0 نظرات:

ارسال یک نظر